niedziela, 29 listopada 2015

Przepis na świąteczną zabawę z dzieckiem...


...czyli budujemy wioskę św. Mikołaja. W gorącym przedświątecznym czasie warto znaleźć chwilkę dla dzieci i zrobić świąteczną ozdobę do ich pokoju, choć może to być również łańcuch choinkowy lub girlanda w salonie. Spróbuję pokazać Wam, jak wykonać domki z wioski św. Mikołaja. To propozycja dla młodszych jak i trochę starszych dziecichoć właściwie bawić się przy budowie ;) może cała rodzinka.
Co będzie nam potrzebne?
Do naszego projektu wykorzystamy różne ścinki papierów, z których wycinamy prostokąty - ich wielkość zależy od tego, jak duże chcemy mieć domki. Moje prostokąty mają ok. 14x6 cm - to podstawa i 12x8 cm - to dach. Każdy domek ma inną wielkość, ale różnice są niewielkie.
Prostokąty bigujemy tak, żeby wyglądały, jak na zdjęciu.
Te czarne linie (odległość między nimi to ok. 1,5-2 cm) to miejsce bigowania i w ten sposób robimy podstawę, obok jest dach domku (bigowanie pośrodku).


Zbigowane części wyglądają tak:


Musimy teraz przyciąć dach - przycinamy tak, jak na zdjęciu:


Teraz klejenie - przyklejamy dach do podstawy, nadając domkom ostateczny kształt. Możemy mieć wyższe lub niższe domy, wąskie lub szerokie, to zależy tylko od nas.
Tak wyglądają gotowe domki, przestrzeń wewnątrz pozostaje pusta.


Każdy dom ma drzwi i okna - możemy je narysować na domkach, ale równie dobrze możemy wykorzystać naprawdę maleńkie ścinki naszych papierów. Ja wybrałam tę drugą opcję i moje domki prezentują się takTeraz pozostała nam już najmilsza część pracy - ozdabianie.
Wykorzystujemy wszelkie drobiazgi i dodatki, które mamy pod ręką. Koraliki, cekinki, brokaty, wycinanki, wstążeczki, perełki i co tylko przyjdzie Wam do głowy idzie w ruch! Ozdabiamy i dobrze się przy tym bawimy :)
Domki możemy ustawić na półeczce lub parapecie w pokoju dziecka lub przewlec sznurek lub wstążkę i zrobić w ten sposób girlandę. Na moje domki spadło trochę śniegu, skrzy się na nich brokat i połyskują cekiny, a nawet zakwitł kwiatek :)

Mam nadzieję, że moja propozycja na chwilę wytchnienia i kreatywnej zabawy przypadła Wam do gustu.
Do wykonania domków wykorzystałam ścinki z kolekcji LatoRóżaFiołkiSoft oraz Niezapominajki. Ozdobiłam je brokatem, cekinami, sztucznym śniegiem, nakleiłam również serduszkoróżyczkęszyszkę i pręciki. Całość pociągnęłam jeszcze farbą brokatową, więc się ładnie skrzy.

Ja wybrałam chłodny, zimowy wariant kolorystyczny, ale Wy możecie wykonać domki w kolorach, jakie tylko podpowie Wam wyobraźnia - softowe pastelowe lub intensywne kolorki kolekcji Lato też się świetnie nadają. 

Mam nadzieję, że wspólnie z dzieciakami wybudujecie przepiękną wioskę św. Mikołaja :)

Życzę udanej zabawy na budowie

3 komentarze:

  1. Świetny pomysł na dekoracje :-)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny pomysł na dekorację i zabawę. Mój synek jeszcze za malutki ale za rok... Super!

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję :) i mogę potwierdzić, że naprawdę się sprawdza, zrobiłam kiedys taką zabawę z grupka dzieci-wyszło bardzo kolorowo, cekinowo i błyszcząco, a wioska liczyła wręcz kilkadziesiąt domków i girladna wyglądała świetnie :)

    OdpowiedzUsuń