czwartek, 5 lutego 2015

Kurs na kartkę z ozdobną kratką


Witam!
 
 
Kolejny czwartek moich inspiracji urozmaicę Wam kursem obrazkowym na kartkę z ozdobną kratką, która imituje pergolę lub płotek.

 
 
Zastosowałam ten sposób po raz pierwszy trzy lata temu, w trakcie pracy nad świąteczną kartką. Kartkę z tego okresu możecie obejrzeć na końcu postu.

Do wykonania mojej kartki użyłam papierów z kolekcji WALENTYNKA

 
Zanim zabierzesz się do pracy przeczytaj post do końca, przygotuj sobie potrzebne narzędzia i materiały, puść relaksującą muzyczkę i uzbrój się w cierpliwość.

 
 
Do wykonania kratki potrzebne będą:
 
Linijka z podziałką
Ołówek
tusz
kostki dystansowe
klej Magik
 
Papier  o wymiarach mniejszych niż kwadratowa baza - jak już kilkakrotnie wspominałam we wcześniejszych postach bazę kwadratową ścinamy z każdej strony o 0,5 cm po to, by bogato zdobiona kartka swobodnie zmieściła nam się w kopercie! Powstaje kwadrat o bokach 13 cm x 13 cm - na to naklejamy tło o wymiarach 12,7 cm na 12,7 cm.
Baza pod kratkę będzie miała wymiary 12 cm na 12 cm. Kolor tej bazy musi być kontrastowy w stosunku do naklejonej na nią kratki - najlepiej ciemny.
 
Podsumowując: kolory kolejnych warstw : jasny - ciemny - jasny
 
10 pasków na kratkę o wymiarach : szerokość 1 cm i długość 21 cm
Ozdoby wg własnego widzimisię - czyli jakieś kwiatki, listki, gałązki, sznurek, napis
 
To do brzegu! Zaczynamy od wytuszowania wybranym kolorem krawędzi każdego paska. Ponieważ w moim zamyśle kratka ma imitować drewnianą pergolę - wybieramy papier w kolorze beżowym lub jasno brązowym i tusz o kilka tonów ciemniejszy. Można użyć papieru w "deskowy" wzór, ale przy tych wymiarach i tak tego wzoru za bardzo nie widać.
 

 
Na zdjęciu paski są białe, a tusz różowy - ale to tylko dla przykładu. Po prostu pocięłam kartkę z bloku technicznego i Wam radzę również w ten sposób poćwiczyć.

 
 
Na potuszowanych paskach zaznaczamy odstępy co 3,5 cm. Następnie układamy pionowo pierwszy pasek i przeplatamy naprzemiennie pięcioma paskami poziomo. Pasek pionowy ma znaleźć się na 3,5 cm pasków poziomych. Miejsca łączenia sklejamy kropelką Magika. Jak nam ta konstrukcja zaschnie - czyli po niewielkiej chwili - przeplatamy i kleimy kolejno następne 4 pionowe paski - każdy na kolejnym zaznaczonym miejscu. Utworzy nam się kratka, której okienka będą miały wymiary 2,5 cm x 2,5 cm.


 
Teraz kratkę można ozdobić: dorysować cienkopisem "gwoździe" (można to zrobić pearlmakerem lub nakleić półperełki) na łączeniach lub postemplować kratkę jakimś ciekawym stemplem. Można ją polakierować bezbarwnym lakierem do paznokci lub medium pękającym, przemalować gesso, posypać brokatem, obkleić taśmą washi oraz dla uzyskania efektu vintage - paski można na brzegach postrzępić - i co tam Wam jeszcze przyjdzie ciekawego do głowy!

 
Odwracamy gotową kratkę i podklejamy kostkami dystansowymi - jednak nie całą, a tylko środkowe kwadraciki - jeżeli nie masz pod ręką kostek użyj małych kawałków tektury lub drobnych koralików.
 

 
Mocujemy kratkę na papier bazowy tylko kostkami w ten sposób, by paski biegły ukośnie. Zaginamy paski na brzegach kwadratu i podklejamy od spodu klejem. Powstaje w ten sposób ozdobny panel, który mocujemy na przygotowanej bazie.
 
 
Zbyt długie paski obcinamy i przyklejamy do bazy.
 

Istotne jest, żeby paski na rogach zagiąć tak, by ściśle przylegały do bazy i porządnie podkleić. 
Brzegi ozdobnego panelu możemy wykończyć metalowymi narożnikami do albumów lub taśmą washi. Może ktoś wymyśli ciekawszy sposób?
 

 


Naklejamy panel na bazę i zdobimy według własnego pomysłu. Kratka jest na tyle ozdobna, że nie ma sensu jej całej zakrywać ozdobami. Można w "okienka" wkleić malutkie kwiatuszki, serduszka, motylki, itp.
 
 
 
Mam nadzieję, że opis i obrazki w dość jasny sposób tłumaczą mechanizm konstrukcji ozdobnego panelu. Zaznaczę, że kratka najlepiej prezentuje się na bazie kwadratowej. Jeżeli chcecie ozdobić w ten sposób DL- kę, to paski muszą mieć długość 30 cm i trzeba będzie pokombinować z  symetrycznym ułożeniem ich na papierze bazowym.
Robiłam również panel okrągły  i owalny. Ładnie wyglądały - pod warunkiem, że paski były cieniutkie.

Jest z tym trochę zabawy, ale przecież na tym rzecz polega, by uczyć się nowych sposobów zdobienia.


 
 
W podobny sposób możecie zrobić sobie "płotek". Dla przykładu moja stara kartka z takim płotkiem.Dziękuję za uwagę i zachęcam do eksperymentowania z ozdobną kratką.


ROMA
 


1 komentarz: