czwartek, 15 stycznia 2015

Jak zrobić prosty kwiatek z papieru czerpanego?


Witam!
 
 
Dzisiaj krótki kurs obrazkowo - opisowy na wykonanie kwiatka z papieru czerpanego:
 
 
1. Przygotowujemy i preparujemy bazę - czyli PAPIER CZERPANY
 
Arkusze papieru należy przed barwieniem zamoczyć na krótką chwilę w wodzie. Papier  barwić można na różne sposoby, ja swój zabarwiłam przy pomocy tzw. mgiełek. Tańsze będzie użycie farby ecolina lub tuszu.
 
Aby uzyskać efekt płatków o różnych odcieniach użyłam dwóch kolorów mgiełek, przy czym istotne jest by po użyciu pierwszego koloru arkusz wysuszyć suszarką, a dopiero suchy potraktować drugim kolorem na zasadzie kleksów i plam. Papier czerpany po wysuszeniu nie odkształca się. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu efektu vintage, możemy mokry arkusz zgnieść w kulkę. Ostrożnie rozwijamy, ponieważ mokry papier czerpany ma tendencję do rozpadania się.
 
Możemy również ozdabiać papier różnego rodzaju stemplami dla uzyskania ciekawego efektu. Kto dysponuje pudrem i tuszem do embossingu, może podrasować papier przy pomocy tej techniki.
W zależności od koloru tła - czyli od pierwotnego koloru arkusza papieru czerpanego po zabarwieniu tym samym kolorem uzyskujemy różne efekty. W przypadku moich kwiatów bardzo fajny efekt osiągnęłam barwiąc niebieski papier fioletową mgiełką metaliczną.
 
 
2. Wykrojnikiem wycinamy z wysuszonego arkusza określone kształty. Ja użyłam wykrojnika Marianne Design LR0169 (dostępny w komplecie z serwetką), który daje ciekawe efekty w zależności od tego, jak ukształtujemy gotowe płatki.
 
 
Na standardowy kwiatek potrzebne są 3 sztuki - w tym przypadku jednakowej wielkości.
 
3. Kształtowanie płatków podzieliłam na dwa sposoby: wygniatanie dłutkiem w przypadku kwiatków w typie różyczek i modelowanie palcami płatków.
 
 
Profesjonalne narzędzia - czyli dłutko i podkład możemy zastąpić drewnianą końcówką pędzla i zwykłą gąbką w zastępstwie podkładu. Do wygniatania nadaje się każdy obły przedmiot z zaokrągloną końcówką - np. długopis.
W sklepie dostępne są zestawy DŁUTEK DO WYTŁACZANIA PAPIERU.
 
 
4. Kwiatki, które chcemy wyposażyć w PRĘCIKI muszą posiadać odpowiednio dużą dziurkę. Ja przekłuwam płatki rozgrzaną końcówką dużej szpilki (ogrzewam w płomieniu świecy). Nie polecam przekłuwać "na siłę", ponieważ papier czerpany jest gęsty i ma tendencję do rozrywania się.
 
 
Gdy pręciki gotowe są grube musimy dziurkę powiększyć i najlepiej jest to zrobić szydełkiem. Szydełko przyda się również do przeciągania pręcików. Zdarza się, że nie mamy pod ręką gotowych pręcików i musimy poradzić sobie w ten sposób: tniemy sznurek na niewielkie kawałki, zawiązujemy na końcu każdego supełek i ten supełek maczamy w lakierze do paznokci (najlepiej kilkakrotnie). Zamiast lakieru możemy na sznurku umieścić koralik (między dwoma węzełkami). Pręciki można zastąpić np. koralikiem nanizanym na cienki drucik  lub ozdobnym niewielkim guziczkiem. Ja część kwiatków ozdobiłam mikrokulkami na plamce kleju. Ciekawy efekt można uzyskać  również przy pomocy kolorowych pearlmakerów.
W sklepi dostępne są również wiązki pręcików na drucie w różnych kolorach.
 
 
5. Łączymy płatki za pomocą kleju - w moim przypadku jest to Magic - na szydełku:
 
 
Nie polecam do tego celu kleju na gorąco - wielokrotnie się poparzyłam i upaprałam płatki nadmiarem kleju.
 
 
 
6. Przeciągamy złożone w wiązkę pręciki i zabezpieczamy końcówkę klejem:
 
 
Jeżeli macie zamiar zrobić typowe różyczki, to potrzebne będą kolejne 3 płatki, które zwijamy w ciasny rulonik podklejając płatki bardzo niewielką ilością kleju. Obie części łączymy. W tym przypadku musimy jeszcze odpowiednio uformować płatki. Służą do tego specjalne szczypce, ale ja to robię nawijając płatek na szydełko.
 
 
Przy pomocy jednego wykrojnika uzyskałam kwiatki w kilku kształtach:
 
 
 
 
Dziękuję za uwagę i zachęcam do wykonania własnoręcznie kwiatków do ozdobienia swoich prac. Jak widać, nie jest to specjalnie skomplikowane.
 
W sklepie dostępne są różne rodzaje i kolory papieru czerpanego. Na początek można sięgnąć po papier drugiego gatunku, a jeżeli nie macie odpowiednich wykrojników, to zaopatrzyć się można  gotowe zestawy wyciętych płatków lub samodzielnie wyciąć kształty nożyczkami.
Dostępne są również inne rodzaje wykrojników w formie płatków w takim kształcie  i takim.  Zaznaczę jeszcze, że cena tych wykrojników jest wyjątkowo atrakcyjna.
 
Pozdrawiam i zapraszam na kolejną inspirację w przyszły czwartek.
 
 
ROMA
 
 


3 komentarze: